سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 12 اسفند 1399
  • 94/12/22 - 09:47
  • 1679
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی خبر داد؛

تدوین استاندارد فیروزه ایران با برند جهانی

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی از تدوین استاندارد برای فیروزه ایران (نیشابور) خبر داد.

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی از تدوین استاندارد برای فیروزه ایران (نیشابور) خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسماعیل پیش‌بین رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی از تدوین استاندارد برای فیروزه ایران (نیشابور) خبر داد و اظهار کرد: یکی از اقداماتی که این کانون در دست بررسی دارد تدوین استاندارد فیروزه ایران (نیشابور) به عنوان برند جهانی است که تا کنون چندین جلسه کارشناسی نیز در این زمینه برگزار شده است.

 

پیش بین عنوان کرد: با توجه به اینکه فیروزه نیشابور یکی از با کیفیت‌ترین فیروزه‌های دنیا است می‌تواند به عنوان برند مقایسه‌ای برای مقایسه و قیمت گذاری سایر فیروزه‌های دنیا مورد استفاده قرار گیرد.

 

عضو کمیته تدوین استاندارد ملی جواهرات گفت: برای این منظور نیاز است از طریق اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی، استاندارد برای فیروزه نوشته و پس از آن تدوین شود که در حال حاضر کانون هماهنگی‌های لازم را در دست دارد تا سال آینده این استاندارد تدوین شود.

 

رئیس کانون هماهنگی دانش، صنعت و بازار جواهرات و سنگ‌های قیمتی تصریح کرد: در واقع فیروزه نیشابور برندی برای ایران است و در بسیاری از کشورها در حوزه جواهرات و سنگ‌های قیمتی ایران را با فیروزه آن می‌شناسند، همانطور که کلمبیا را با زمرد آن می‌شناسند.

 

وی بیان کرد: البته در کشور استاندارد ارزیابی و درجه بندی برلیان و الماس، استاندارد شناخت سنگ‌های رنگی و درجه بندی مروارید نوشته شده است اما برای فیروزه استانداردی نداشتیم.

پیش بین اظهار کرد: اهمیت فیروزه در کشور به قدری است که صنعت این سنگ ثبت ملی شده، امیدواریم در آینده معدن فیروزه نیز ثبت جهانی شود و همچنین ثبت مشهد به عنوان مرکز جهانی سنگ‌های قیمتی را داشته باشیم.

 

انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 13494
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت