سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : شنبه 21 فروردین 1400
  • 98/07/17 - 13:23
  • 981
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

دستیابی به بسته محصولات جداساز اجزای خونی امکان‌پذیر می‌شود

«توسعه ماشین جداساز پلاسما» توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس و همکاری مهندسان ایران خودرو و پژوهشگاه رازی آغاز شده است تا به زودی دستیابی به بسته محصولات جداساز اجزای خونی امکان‌پذیر شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، شرکت های دانش بنیان در سال های اخیر با به کارگیری نوآوری و خلاقیت نیروی انسانی گام های بزرگی برای پیشرفت کشور برداشته اند. شرکت هایی که با جذب ایده ها مسیر تبدیل آن به محصول را هموار می کنند. حمایت از آن ها نیز منجر به رونق تولید و قرار گرفتن در مسیر پیشرفت و اقتصادی دانش بنیان است.


این شرکت ها در حوزه های مختلف نیز ورود داشته اند. سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی یکی از حوزه های مهمی است که شاهد درخشش جوانان خلاق است. ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در راستای حمایت از شرکت های دانش بنیان این حوزه هر ماه جلساتی را با حضور آنها برگزار و طرح های اولویت دار را بررسی می کند. در نخستین ماه از فصل پاییز نیز این جلسه همچون ماه های گذشته برگزار شد.

  

«توسعه ماشین جداساز پلاسما» نخستین طرحی بود که ارائه شد. خروجی این طرح نمونه تکمیل یافته یک ماشین جدا ساز پلاسما است که در تمام بخش‌های مربوطه توسعه می‌یابد. این بخش‌ها شامل مجموعه دورانی، حسگرها، پمپ ها و مجموعه کنترلر و رابط کاربری است. با ادامه این طرح و ورود به فازهای توسعه‌ای، دستیابی به بسته محصولات جداساز اجزای خونی امکانپذیر می شود. اجرای این طرح توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس و با همکاری مهندسان ایران خودرو و پژوهشگاه رازی آغاز شده است. 


همچنین «طراحی و ساخت سیستم پرتودهی گامای درون کار خشک به منظور پرتو دهی فرآورده های خونی در بیماران کاندید پیوند سلول های بنیادی خونساز و دچار نقص ایمنی» طرح دیگری بود که در این جلسه بررسی شد. 

محققان و متخصصان کشور در این طرح توانمندی ساخت سیستم پرتو دهی فرآورده های مشتق از خون را در کشور دارند تا گامی دیگر در راستای خودکفایی ایران برداشته شود. با ساخت آن نیاز بیماران کاندید پیوند سلول های بنیادی خونساز، بیماران HIV، بیماران نقص ایمنی و نوزادان نارس به خون پرتو دیده رفع می‌شود. 

غلامرضا رییس علی مجری این طرح پژوهشی در این نشست توضیحاتی درباره طرح داد و گفت: با تزریق فرآورده های خونی به بیماران نیازمند سیستم ایمنی بدن عکس العمل نشان می دهد برای جلوگیری از این اتفاق باید خون به میزان مشخصی پرتودهی شود. در حال حاضر نمونه های صنعتی و کشاورزی دستگاه های پرتو دهی در کشور ساخته شده است و اکنون این توانمندی که دستگاه را برای کاربردهای پزشکی نیز بسازیم. 

سید عباس شاه وردی از شرکت دانش بنیان آرایه پژوهش نیز درباره میکروسکوپ های الکترونی پیشرفته تولید داخل در این نشست توضیحاتی ارائه داد. این شرکت فناور نیز قصد تولید انبوه میکروسکوپ الکترونی عبوری را دارد تا با حمایت ستاد تولید آن را رونق دهد.

طرحی دیگری که برای دریافت حمایت ستاد در این جلسه ارائه شد مربوط به پچ های مهندسی شده بود. محققان در دانشگاه تربیت مدرس قصد دارند با ساخت پچ های مهندسی شده به ترمیم و بازسازی قلب آسیب دیده کمک کنند و در درمان بیماران با نارسایی قلبی کاربرد دارد. در این روش سلول های بافت قلب استخراج می شود و سلول ها در شرایط بیرونی با یکدیگر همگام شده و همزمان دارای ضربان هستند.

پایان پیام/25

  • گروه خبری : اخبار,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 46861
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت