ولادت امام علی - روز پدر
جهش تولید
امروز : جمعه 08 اسفند 1399
  • 99/10/27 - 14:07
  • 257
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

سنجش مواد غذایی کیفیت تولیدات داخلی را افزایش داد

یک شرکت فناور خدمات سنجش سلامت فرآورده‌های دام، طیور، آبزیان را به شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتگران ارائه می‌کند.

شهناز عدالت جمیلی مدیر مجموعه پرتوآزمون جوانه خراسان، از ارائه خدمات آزمون با تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و ایران ساخت در کنار ارائه خدمات مشاوره را برای توسعه صنایع غذایی، زیست‌فناوری و دیگر حوزه‌های فناورانه مرتبط با سلامت غذا خبر داد و گفت: دانش فنی بومی و تجهيزات آزمايشگاهي ایران‌ساخت، خدمات سنجش و آنالیز ویتامین‌ها، مواد معدنی و دیگر فرآورده‌های صنعت غذا مانند مکمل های غذایی دام و طیور را ارائه می‌دهد.

مدیر این مجموعه آزمایشگاهی با اشاره به فعالیت در حوزه صنایع غذایی، کشاورزی، موادمعدنی و آب به عنوان مهم‌ترین محورهای ارائه خدمات این مجموعه فناور، ادامه داد: با ظرفیت‌هایی که در آزمايشگاه فيزيكوشيميايي، آزمايشگاه آناليز دستگاهي، آزمايشگاه ميكروبي، آزمایشگاه تغذیه، آزمایشگاه سرولوژی، آزمایشگاه بافت شناسی وجود دارد، کیفیت، وجود آلودگی‌های احتمالی و میزان آن در فرآورده‌های یادشده شناسایی می‌شود.

وی با بیان این‌که آزمایشگاه فیزیکوشیمیایی، از جديدترين روش ها و استانداردهاي ملي و بين المللي بهره می‌برد، افزود: این بخش يكي از كامل‌ترين و مجهزترين آزمايشگاه‌ها در زمينه خوراك، مكمل‌هاي دام، طيور و آبزیان به شمار می‌رود و از امکان انجام آزمون و آنالیزهای متنوعی برخوردار است.

 

گامی برای افزایش کیفیت فرآورده‌ها

عدالت جمیلی، با بیان این‌که كنترل و افزايش كيفيت محصولات توليدي و مواد اوليه مصرفي يك ضرورت مهم و حیاتی در سلامت و حیات جامعه است،افزود:  آزمون تعيين درصد خلوص مواد معدني مورد استفاده در خوراك و مكمل های دام و طیور و آبزیان، آزمون های شیمیایی مواد غذایی و محصولات کشاورزی، آنالیز کامل آب و پساب فاضلاب، آنالیز کامل شیر و همچنین تعیین ماهیت محصولات وارداتی و صادراتی گمرک بخشی از فعالیت‌های این آزمایشگاه به شمار می‌رود.

این فعال فناور، درباره خدمات آنالیز دستگاهی این مجموعه توضیح داد: با هدف ارائه خدمات گسترده و دقيق تر، این آزمايشگاه با دستگاه‌هاي پيشرفته آزمایشگاهی HPLC و ICP مجهز شده است و در حال حاضر تنها دارنده این تجهیزات دانش‌بنیان در شرق کشور هستیم.

 

از انجام آزمون‌های میکروبی تا بیماری دام، طیور و آبزیان

عدالت جمیلی، با بیان این‌که واحد آزمايشگاه ميكروبي بر روي مكمل‌ها، خوراك دام و طيور و صنايع غذايي آزمایش انجام می‌دهد، ادامه داد: این فرآورده‌ها شامل كپك و مخمر، سالمونلا، استا فيلوكوكوس اورئوس، اشرشياكلي هستند. همچین آزمون‌های میکروبی آب، نمونه‌های دامپزشکی، تضمین عملکرد محیط های کشت میکروبی، انجام آزمون‌های الایزا و آزمون NIC & MBC تنها بخشی از خدمات آزمایشگاه میکروبی آزمايشگاه پرتو آزمون جوانه خراسان است. 

وی با اشاره به فعاليت‌هاي آزمايشگاه تغذیه پرتو آزمون جوانه خراسان گفت: انجام آزمون‌هاي تخصصي بر روي خوراك و مكمل ها مانند پروتئین ، چربی ، فیبر ، TVN بخش از خدمات آزمايشگاه تغذیه است.

این فعال فناور، به مجموعه خدمات گوناگون آزمایشگاه سرولوژی اشاره کرد و ادامه داد:  در حوزه طیور، آزمایش HI برای نیوکاسل، مایکوپلاسموزیز (MG)، آنفولانزای پرندگان (AI)، آزمایش الایزا برای گامبرو، MG، MS، ART، ORT، برونشیت عفونی، مایکوتوکسین ها، لارنگوتراکئیت و کم خونی عفونی، آزمایش RSA برای مایکوپلاسما گالی سپتیکوم (MG)، مایکوپلاسما سینویه و سالمونلا پلوروم، آزمایش ELISA برای بیماری های یون، لوکوز، BVD-MD، جداسازی و آنتی بیوگرام باکتری های عامل ورم پستان در آزمایشگاه سرولوژی ارائه می‌شود.

 

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/24

  • گروه خبری : اخبار,برگزیده ها
  • کد خبر : 72145

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت